| Supply Voltage | 5 V dc |
| Height | 40mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 40mm |
| Power Consumption | 800mW |
| Maximum Current | 160mA |
| Depth | 10mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 40 x 40 x 10mm |
| Air Flow | 5.3cfm |
| Noise Level | 25dB(A) |
| Fan Speed | 6200rpm |
| Sensor Output Type | Pulse |
| Direction of Curve | Forward |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.