| Supply Voltage | 12 V dc |
| Height | 60mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 60mm |
| Power Consumption | 27.6W |
| Maximum Current | 2.3A |
| Depth | 76mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 60 x 60 x 76mm |
| Air Flow | 119.9m³/h |
| Noise Level | 66dB(A) |
| Fan Speed | 13000 (Outlet) RPM, 16500 (Inlet) RPM |
| Sensor Output Type | Pulse |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.