| Supply Voltage | 12 V dc |
| Height | 40mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 40mm |
| Maximum Current | 1A |
| Depth | 56mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 40 x 40 x 56mm |
| Air Flow | 27.19cfm |
| Noise Level | 59dB(A) |
| Fan Speed | 10400 (Outlet) RPM, 14000 (Inlet) RPM |
| Sensor Output Type | Pulse |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.