| Supply Voltage | 12 V dc |
| Height | 60mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 60mm |
| Power Consumption | 1.92W |
| Maximum Current | 160mA |
| Depth | 15mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 60 x 60 x 15mm |
| Air Flow | 41m³/h |
| Noise Level | 38dB |
| Fan Speed | 5900rpm |
| Sensor Output Type | PWM, Tachometer |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.