| Supply Voltage | 12 V dc |
| Height | 40mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 28mm |
| Power Consumption | 6.12W |
| Maximum Current | 510mA |
| Depth | 40mm |
| Dimensions | 40 X 40 X 28mm |
| Air Flow | 42m³/h |
| Noise Level | 58.8dB |
| Fan Speed | 17600rpm |
| Direction of Curve | Forward |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.