| Supply Voltage | 240 V ac |
| Blower Type | Blower |
| AC or DC Operation | AC |
| Air Flow | 679.60m³/h |
| Series | Nautilair 8.9" |
| Height | 221mm |
| Width | 245mm |
| Depth | 205.7mm |
| Dimensions | 245 x 221 x 205.7mm |
| Maximum Current | 10A |
| Commutation Type | Brushless |
| Static Pressure | 16.02in/H2O |
| Outlet Diameter | 139.7mm |
| Mounting Hole Diameter | 8mm |
| Special Features | Speed Control |
| Inlet Diameter | 100.3mm |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.