| Supply Voltage | 230 V ac |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | AC |
| Air Flow | 230m³/h |
| Series | G2E140 |
| Height | 261mm |
| Width | 226mm |
| Depth | 130mm |
| Dimensions | 261 x 226 x 130mm |
| Fan Speed | 1400rpm |
| Noise Level | 58dB |
| Bearing Type | Ball |
| Mounting Hole Spacing | 105 x 115mm |
| Direction of Curve | Forward |
| Mounting Hole Diameter | 6.3mm |
| Vertical Hole Spacing | 105mm |
| Horizontal Hole Spacing | 115mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.