| Supply Voltage | 24 V dc |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 565m³/h |
| Series | R1G175 |
| Width | 175mm |
| Depth | 69mm |
| Dimensions | 175 (Dia.) x 69 Din |
| Fan Speed | 3100rpm |
| Noise Level | 65dB(A) |
| Bearing Type | Ball |
| Direction of Curve | Backward |
| Commutation Type | Electronic |
| Sensor Output Type | Tachometer |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.