| Supply Voltage | 24 V dc |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 308m³/h |
| Series | RG 160 NTD |
| Height | 220mm |
| Width | 220mm |
| Depth | 56mm |
| Dimensions | 220 x 220 x 56mm |
| Fan Speed | 4200rpm |
| Noise Level | 75dB |
| Bearing Type | Ball |
| Mounting Hole Spacing | 203 x 203mm |
| Direction of Curve | Backward |
| Commutation Type | Electronic |
| Mounting Hole Diameter | 5.3mm |
| Vertical Hole Spacing | 203mm |
| Horizontal Hole Spacing | 203mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.