| Supply Voltage | 230 V ac |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | AC |
| Air Flow | 40m³/h |
| Series | RL 90 N |
| Height | 120.6mm |
| Width | 120.6mm |
| Depth | 37mm |
| Dimensions | 120.6 x 120.6 x 37mm |
| Fan Speed | 2450rpm |
| Noise Level | 56dB |
| Bearing Type | Ball |
| Mounting Hole Spacing | 104.8 x 100.8mm |
| Direction of Curve | Radial |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Hole Diameter | 4.2mm |
| Vertical Hole Spacing | 104.8mm |
| Horizontal Hole Spacing | 100.8mm |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.