| Supply Voltage | 12 V dc |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 24m³/h |
| Series | RV40 |
| Height | 77.3mm |
| Width | 102.44mm |
| Depth | 58.8mm |
| Dimensions | 77.3 x 102.44 x 58.85mm |
| Fan Speed | 4800rpm |
| Noise Level | 50dB |
| Bearing Type | Ball |
| Direction of Curve | Forward |
| IP Rating | IP20 |
| Commutation Type | Electronic |
| Mounting Hole Diameter | 4.2mm |
| Vertical Hole Spacing | 87.82mm |
| Sensor Output Type | PWM |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.