| Supply Voltage | 6 V dc |
| Blower Type | Blower |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 4.9L/s |
| Series | U64HM |
| Height | 64mm |
| Width | 64mm |
| Depth | 56.5mm |
| Dimensions | 64 x 64 x 56.5mm |
| Fan Speed | 11300rpm |
| Noise Level | 55dB(A) |
| Bearing Type | Sleeve |
| Maximum Current | 420mA |
| Direction of Curve | Forward |
| Static Pressure | 415Pa |
| Inlet Diameter | 22mm |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.