| Supply Voltage | 24 V dc |
| Blower Type | Blower |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 1.6L/s |
| Series | TF037C |
| Height | 50.5mm |
| Width | 40.4mm |
| Depth | 54mm |
| Dimensions | 40.4 x 50.5 x 54mm |
| Fan Speed | 40000rpm |
| Noise Level | 67dB(A) |
| Bearing Type | Ball |
| Maximum Current | 1.2A |
| Direction of Curve | Forward |
| Commutation Type | Brushless |
| Static Pressure | 4000Pa |
| Outlet Diameter | 17mm |
| Special Features | Long Life Due to Aerodynamic Bearings without Heat Dependence, Resin in Full Compliance with UL94 V0 |
| Inlet Diameter | 18mm |
| Termination Type | Header |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.