| Supply Voltage | 24 V dc |
| Blower Type | Blower |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 39.2cfm |
| Series | San Ace B97 |
| Height | 97mm |
| Width | 97mm |
| Depth | 33mm |
| Dimensions | 97 x 97 x 33mm |
| Fan Speed | 4850rpm |
| Noise Level | 66dB(A) |
| Mounting Hole Spacing | 71 x 71mm |
| Maximum Current | 550mA |
| Direction of Curve | Backward |
| Static Pressure | 490Pa |
| Mounting Hole Diameter | 4.5mm |
| Vertical Hole Spacing | 71mm |
| Sensor Output Type | PWM |
| Horizontal Hole Spacing | 71mm |
| Special Features | 50/60 Hz, 500 VAC, for 1 Minute, Frame:Plastic (Flammability: UL 94V-0), Impeller:Plastic (Flammability: UL 94V-0), Locked Rotor Burnout Protection, Reverse Polarity Protection |
| Inlet Diameter | 56mm |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.