| For Use With | Universal Square Ceramic |
| Length | 31mm |
| Width | 31mm |
| Height | 10mm |
| Dimensions | 31 x 31 x 10mm |
| Thermal Resistance | 14.6 °C/W @ 100 lfm, 7.2 °C/W @ 400 lfm |
| Mounting | Adhesive, Screw |
| Series | Pin Fin |
| Colour | White |
| Application | Chipset, Cooling, IC Cooling, LED, Metal Heat Sink Replacement, Power Modules |
| Material | Ceramic |
| Special Features | Lower Density, High Breakdown Voltage, Good Heat Spreader, High Volume Resistivity, Good EMC, Ideal for Direct Metalisation, Good Thermal Cycling Stability |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.