| Dimensions | 12 x 12in |
| Thickness | 0.127mm |
| Length | 12in |
| Width | 12in |
| Thermal Conductivity | 1.6W/m·K |
| Material | Fibreglass |
| Self-Adhesive | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Hardness | Shore A 91 |
| Material Trade Name | Sil-Pad 800 |
| Operating Temperature Range | -60 → +180 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.