| Wattage | 5 W |
| Voltage Rating | 60 V |
| Lamp Base | BA15d |
| Current Rating | 83 mA |
| Diameter | 16mm |
| Lamp Size | T16 |
| Length | 35 mm |
| Lens Colour | Clear |
| Luminosity | 40 lm |
| Life Hours | 3000h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.