| Bulb Type | globe |
| Lampholder Type | E27 |
| Watts | 40W |
| Dimmable | Not Dimmable |
| Product Life (Hours) | 15000 |
| IP Protection Class | IP20 |
| Color Temperature (K) | 3000K Daylight |
| Luminous Flux (Lm) | 2930 lm |
Cata 40W Led Bulb E27 Daylight CT-4242G is a Torch bulb model and has an aesthetic appearance. With its E27 socket type, it can be easily preferred in many areas where it is needed. It is preferred in cafes, supermarkets, shops and homes. It is a high quality, durable product with a long service life. It is a type of light bulb produced by Cata.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.