| Wattage | 250 W |
| Lamp Base | GES/E40 |
| Lamp Shape | Tubular |
| Lamp Type | HQI-T |
| Mounting Orientation | Universal |
| Fitting Type | Enclosed |
| Luminosity | 20000 lm |
| Length | 225 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Colour Rendering | 90 |
| Colour Temperature | 5200K |
| Diameter | 46mm |
| Life Hours | 12000h |
| UK Energy Efficiency Rating | G |
| EU Energy Efficiency Rating | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.