| Wattage | 70 W |
| Lamp Base | RX7s |
| Lamp Shape | Linear |
| Lamp Type | HQI-TS/WD |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Fitting Type | Enclosed |
| Luminosity | 6200 lm |
| Length | 117 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Colour Rendering | 75 |
| Colour Temperature | 3000K |
| Diameter | 19mm |
| Life Hours | 12000h |
| UK Energy Efficiency Rating | G |
| EU Energy Efficiency Rating | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.