| Wattage | 250 W |
| Lamp Base | E40 |
| Lamp Shape | Elliptical |
| SON Type | SON-T |
| Lamp Finish | Clear |
| Length | 260 mm |
| Diameter | 46mm |
| Luminosity | 33000 lm |
| Luminous Efficacy | 132lm/W |
| Colour Rendering | 25 |
| UK Energy Efficiency Rating | E |
| EU Energy Efficiency Rating | E |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.