| Wattage | 70 W |
| Lamp Base | ES/E27 |
| Lamp Shape | Elliptical |
| SON Type | SON-E |
| Lamp Finish | Diffused |
| Length | 156 mm |
| Diameter | 70mm |
| Luminosity | 5600 lm |
| Luminous Efficacy | 80lm/W |
| Colour Rendering | 25 |
| UK Energy Efficiency Rating | G |
| EU Energy Efficiency Rating | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.