| Type | Single Batten |
| Batten Type | Single |
| Length | 1800 mm |
| Width | 58 mm |
| Depth | 65 mm |
| Wattage | 40 W |
| Lamp Type | LED CCT3 Selectable |
| Colour Tone | Cool White, Daylight, Warm White |
| Life Hours | 50000h |
| Colour Temperature | 3000 K,4000 K,6500K |
| Voltage Rating | 220 → 240 V |
| Anti-corrosive | No |
| IP Rating | IP20 |
| EU Energy Efficiency Rating | E |
| UK Energy Efficiency Rating | E |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.