| Type | LED Bulkhead |
| Shape | Rectangular |
| Wattage | 5 W |
| Voltage Rating | 110 → 240 V ac |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Supplied | Yes |
| Diffuser Type | Opal |
| Diffuser Colour | White |
| Light Output Colour | Cool White |
| Series | AMLED |
| Length | 200 mm |
| Width | 110 mm |
| Depth | 75 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Current Rating | 52 mA |
| EU Energy Efficiency Rating | E |
| UK Energy Efficiency Rating | E |
| Standards Met | CE, EN 60598 |
| Case Material | Polycarbonate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.