| Type | LED Bulkhead |
| Shape | Round |
| Wattage | 14.2 W |
| Voltage Rating | 230 V ac |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Supplied | Yes |
| Diffuser Type | Opal |
| Diffuser Colour | White |
| Light Output Colour | Daylight |
| Series | TPB |
| Depth | 110 mm |
| Diameter | 330mm |
| IP Rating | IP44 |
| EU Energy Efficiency Rating | F |
| UK Energy Efficiency Rating | F |
| Standards Met | CE |
| Operating Temperature Range | -10 → +35°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +35°C |
| Case Material | Polycarbonate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.