| Type | LED Bulkhead |
| Shape | Rectangular |
| Wattage | 8 W |
| Voltage Rating | 100 → 277 V ac |
| Luminosity | 640lm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Supplied | Yes |
| Diffuser Type | Opal |
| Diffuser Colour | White |
| Light Output Colour | Daylight |
| Length | 240 mm |
| Width | 125 mm |
| Depth | 105 mm |
| IP Rating | IP65 |
| EU Energy Efficiency Rating | E |
| Case Material | Aluminium, Polycarbonate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.