| Type | LED Bulkhead |
| Shape | Dome |
| Wattage | 12 W |
| Voltage Rating | 220 → 240 V ac |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Supplied | Yes |
| Diffuser Type | Opal |
| Series | START SURFACE |
| Depth | 90 mm |
| Diameter | 300mm |
| IP Rating | IP66 |
| Current Rating | 350 (Drive) mA, 5.6 (Inrush) A |
| Standards Met | CE |
| Operating Temperature Range | -20 → +45°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
| Case Material | Polycarbonate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.