| Lamp Type | LED |
| Type | Strip Light |
| Cabinet Lighting Type | Strip Light |
| Luminosity | 95 lm |
| Voltage Rating | 24 V dc |
| Length | 300 mm |
| Width | 33 mm |
| Depth | 8 mm |
| Wattage | 3 W |
| Colour Temperature | 6000K |
| Light Colour | Cool White |
| Dimmable | Yes |
| Better World Verification | Energy Efficiency Rating C |
| Model | LED3WCW |
| EU Energy Efficiency Rating | C |
| UK Energy Efficiency Rating | C |
| Series | Ultra Thin Linear |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.