| Lamp Type | Halogen |
| Wattage | 20 W |
| Maximum Reach | 700mm |
| Base Type | Weighted Table Base |
| Plug Type | Type G - British |
| Arm Type | Flexible Neck |
| Colour | Black |
| Voltage Rating | 240 V ac |
| Height | 710mm |
| EU Energy Efficiency Rating | G |
| UK Energy Efficiency Rating | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.