| Wattage | 30 W |
| Voltage | 230 V ac |
| IP Rating | IP65 |
| Number of LEDs | 28 |
| Luminosity | 3100 lm |
| Colour Temperature | 4000K |
| Dimensions | 210 x 147 x 95 mm |
| Life Hours | 30000h |
| Height | 147mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 95 mm |
| Solar Panel | No |
| Series | FLF |
| Floodlight Type | Outdoor |
| Lamp Type | LED |
| Current Rating | 148 mA |
| Standards Met | BS EN 60598, CE |
| Beam Angle | 111.9° |
| Lamp Supplied | Yes |
| Case Material | Die Cast Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.