| Type | Flameproof |
| Zone Classification | 1, 2 |
| Temperature Classification | T4 |
| Wattage | 2 x 18 W |
| Lamp Type | Twin Fluorescent |
| Voltage Rating | 240 V ac |
| Length | 752 mm |
| Individual Lamp Wattage | 18W |
| Number of Lamps | 2 |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Standards Met | EEX d IIB, EEX d IIC, EN50014 |
| Series | 7 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.