| Lamp Type | LED |
| Type | Downlight |
| Lamp Base | GU10, MR16 |
| Voltage Rating | 230 V |
| Depth | 90 mm |
| Dimensions | 79 x 90 mm |
| Diameter | 79mm |
| Wattage | 50 W |
| Cut-out Size | 70mm |
| Finish | Chrome |
| Dimmable | Yes |
| Series | RD1 |
| Lamp Supplied | Yes |
| Standards Met | CE, EN 60598 |
| Diffuser Finish | Clear |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.