| Lamp Type | Fluorescent |
| Type | Downlight |
| Voltage Rating | 100 → 277 V |
| Depth | 95 mm |
| Dimensions | 172 x 95 mm |
| Diameter | 172mm |
| Wattage | 18 W |
| Colour Temperature | 5700K |
| Cut-out Size | 155mm |
| Model | Ledvance Downlight |
| Finish | White |
| Current Rating | 55 (Inrush) A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.