| Rechargeable | Yes |
| Model Number | LuxPremium KL250AF |
| Lamp Type | Head Torch |
| Luminosity | 250 lm |
| Batteries | Lithium Ion |
| Hazardous Area | No |
| IP Rating | IP44 |
| Range | 100 m |
| Weight with Batteries | 0.20kg |
| Weight (with Batteries) | 0.20kg |
| Colour | Black |
| Case Material | Plastic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.