| Rechargeable | No |
| Model Number | EXH8 |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 180 lm |
| Batteries | AA |
| Hazardous Area | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Zone | Zone 0/20 |
| Range | 120 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Weight with Batteries | 345g |
| Weight (with Batteries) | 345g |
| Colour | Yellow |
| Head Diameter | 41mm |
| Case Material | Polycarbonate |
| Model | EXH8 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.