| Rechargeable | No |
| Model Number | DUO Z2 |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 430 lm |
| Batteries | 4 AA, LR06 |
| Hazardous Area | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| IP Rating | IP67 |
| Zone | Zone 2/22 |
| Range | 120m |
| Weight with Batteries | 360g |
| Weight (with Batteries) | 360g |
| Colour | Black, Yellow |
| Case Material | Plastic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.