| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | Cigarette Lighter, Type C - Europlug |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 250 lm |
| Batteries | Li-Ion |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IP44 |
| Hazardous Area | No |
| Model | TL 250AF |
| Depth | 31 mm |
| Range | 160 m |
| Water Resistant | No |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 138 mm |
| Colour | Black |
| Width | 31 mm |
| Weight with Batteries | 180g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.