| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | Type G - British |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 220 lm |
| Batteries | Li-Ion |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| IP Rating | IP66 |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 1/21 |
| Model | EX7R |
| Range | 140 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 161 mm |
| Weight (with Batteries) | 228g |
| Weight with Batteries | 228g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.