| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | USB |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 4500 lm |
| Batteries | 1 x Li-Ion |
| IP Rating | IP54 |
| Model | P18R |
| Range | 720m, 420m, 260m, 50m |
| Beam Type | Boost, Flashing, High, Low |
| Colour | Black |
| Weight (with Batteries) | 637g |
| Weight with Batteries | 637g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.