| Torch Style | Pocket Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | Incandescent |
| Luminosity | 9 lm |
| Batteries | 2x AAA |
| Case Material | Aluminium |
| Hazardous Area | No |
| Model | Mini R3 |
| Range | 31 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 127 mm |
| Colour | Black |
| Weight (with Batteries) | 49g |
| Weight with Batteries | 49g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.