| Torch Style | Compact Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | USB-C |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 1000 lm |
| Batteries | Li-Ion |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Hazardous Area | No |
| Model | OBS-FL2-G |
| Range | 230 m |
| Water Resistant | Yes |
| Beam Type | Focused |
| Length | 135 mm |
| Colour | Green |
| Head Diameter | 28mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.