| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 157 lm |
| Batteries | 4x AA |
| Case Material | Plastic |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 0 |
| Range | 117 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 172 mm |
| Colour | Yellow |
| Weight (with Batteries) | 140g |
| Weight with Batteries | 140g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.