| Torch Style | Torch |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 2600 lm |
| Batteries | 9 x LR6 AA 1.5V Alkaline Panasonic Batteries |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IP67 |
| Depth | 54.4 mm |
| Range | 400 m |
| Length | 240 mm |
| Colour | Black |
| Weight with Batteries | 613g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.