| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | USB |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 6000 lm |
| Batteries | 7.4v 26650 5000mAh Li-ion Battery |
| Case Material | Aircraft Grade Aluminium |
| IP Rating | IP67 |
| Hazardous Area | No |
| Wattage | 30 W |
| Length | 266 mm |
| Colour | Black, Red |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.