| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 150 lm |
| Batteries | AA |
| Case Material | Polycarbonate |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| IP Rating | IP67 |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 0 |
| Model | ATEX-FL4 |
| Range | 235 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 174 mm |
| Colour | Yellow |
| Weight with Batteries | 207g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.