| Torch Style | Pen Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 275 lm |
| Batteries | 2x AAA |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Model | PT-2 |
| Range | 90 m |
| Length | 137 mm |
| Width | 25 mm |
| Weight with Batteries | 65g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.