| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | CH Plug, DE Plug, FR Plug, GB Plug |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 80 lm |
| Batteries | Battery pack |
| Case Material | Plastic |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22 |
| Model | R-50H |
| Range | 5 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 195 mm |
| Colour | Yellow |
| Weight with Batteries | 375g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.