| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 3CO (SPDT) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Load Current Rating | 10A |
| Terminal Type | Socket |
| Depth | 27.5mm |
| Height | 35.6mm |
| Length | 27.5mm |
| Series | CR-M |
| Relay Type | Interface Relay |
| Operating Temperature Range | -40 to +70°C |
| Accessory Type | Interface Relay |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 27.5 x 35.6 x 21.2mm |
| Relay Switching Classification | Interface Relay |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Standards Met | EAC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.