| Coil Voltage | 24V ac/dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Load Current Rating | 6A |
| Minimum Input Voltage | 24V |
| Load Voltage Rating | 24V |
| Maximum Input Voltage | 24V |
| Switching Voltage | 24V |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 88.5mm |
| Height | 76.4mm |
| Length | 6.3mm |
| Series | CR-S |
| Input Current | 6A |
| Relay Type | Interface Relay |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Accessory Type | Interface Relay |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 6.3 x 76.4 x 88.5mm |
| Relay Switching Classification | Interface Relay |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Standards Met | CE, CSA, cURus |
| Input Voltage Range | 24V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.