| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Load Current Rating | 3 → 6000mA |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 6mm |
| Height | 75mm |
| Length | 70mm |
| Series | R600 |
| Input Current | 40mA |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Accessory Type | Interface Relay |
| Turn On Time | 5ms |
| Turn Off Time | 8ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 70 x 6 x 75mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Standards Met | CCC, CE, CSA, cURus |
| Input Voltage Range | 5V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.